סדנאות
  פעילות ילדים ונוער
  טורים אישיים
  מאמרים
  הודעות לעיתונות
  פרסים ותערוכות
  ספרים חדשים
  לזכרם

לקסיקון הסופרים

  אודות הלקסיקון
  דבר העורך
  אלפון
  חיפוש

מאזניים

  דבר העורך
  אודות מאזנים
  טופס הרשמה
  גיליונות מאזנים

חברים

  תנאי קבלת חברים
  תהליך ההרשמה
  טופס הרשמה
  זכויות חברים
  תעריפון מומלץ
  חדשות באגודה
  דרושים
סניפים
  סניף חיפה והצפון
 

השואה לא היתה ייחודית. טעיתי    >>

תאריך : 16/11/2008
מאת : נכתב על ידי מ.מ ו-מ.ע

 
פרופסור יהודה באואר לסופרים ומשוררים ב"יד ושם":
 
"השואה לא היתה ייחודית. טעיתי."
בהרצאה בפני כ-60 סופרי ומשוררים ב"יד ושם" אמר פרופסור יהודה באואר שהוא טעה לפני 40 שנה כשהוא היה זה שקבע את ההגדרה "ייחודיות" לשואה. ההרצאה שכותרתה "השואה ומקרי ג'נוסייד אחרים" ארכה כשעה והייתה מרתקת, אך גם מלאה סתירות. היא נערכה בפני הסופרים והמשוררים בסיום סיור מיוחד שערכה הנהלת "יד ושם" לסופרים ולמשוררים ביוזמה משותפת ל"יד ושם" ואגודת הסופרים העבריים במדינת ישראל. חברי אגודת הסופרים הגיעו באוטובוס מיוחד שהחל את מסעו בחיפה, ואסף סופרים ומשוררים מכל הארץ לאירוע המיוחד. אל המגיעים בהסעה המאורגנת הצטרפו הסופרים והמשוררים מאיזור ירושלים, וכן כאלה, כאלי נוה, שהחליטו להקדים לסיור טיול בירושלים והגיעו בכוחות עצמם. האירוע התקיים ביום רביעי, י"ד בחשוון תשס"ט, ה- 12 לנובמבר 2008, והוא החל בצהרים עם האיסוף מחיפה, ונמשך עד שעות הלילה.
 
הסיור ב"יד ושם" נבנה על ידי מדריכי המוזיאון במיוחד לחברי אגודת הסופרים, בדגש על כתיבה וספרות. מפאת ריבוי המשתתפים חולקו הסופרים והמשוררים לשתי קבוצות, וכל אחת מהן הובלה על ידי מדריך מיוחד. לחלק גדול מן הסופרים והמשוררים זה היה ביקורם הראשון במוזיאון "יד ושם" החדש. בתום הסיור התכנסו הסופרים והמשוררים באולם ב"יד ושם", נציגת "יד ושם" בירכה, ובלפור חקק, יו"ר אגודת הסופרים העבריים, הזכיר את התעלמות העולם בהגישו בעל פה שיר מחאה של אלתרמן כנגד שתיקת האפיפיור. לאחר מכן נשא פרופסור באואר, חתן פרס ישראל, את הרצאתו בפני הסופרים והמשוררים. דבריו עוררו מחלוקת, וסופרים ומשוררים רבים רצו להגיב. המנחה, הסופר והעיתונאי מאיר עוזיאל, העיר שיהודה באואר עצמו חלק על קביעתו זו בהרצאתו עצמה, אך הודיע למשתתפים שמפאת מיעוט הזמן לא ניתן להתחיל ויכוח. למרות זאת דרשה בתוקף מרים עקביא לומר את דבריה, והיא טענה כנגד פרופסור באואר לייחודיות השואה.
 
השיא הספרותי של היום הגיע כאשר בתום חלק ההרצאה קראו משוררים משיריהם. אלה שירים שנכתבו על השואה, ברובם שירים שפורסמו בספרים, ואשר המשוררים שחיברו אותם,  משתתפי הסיור המיוחד, הביאו עימם ליום הזה. חלק מן היצירות  מוכרות היטב ב"יד ושם" כגון השירים של לאה נבנצאל ושל מרים עקביא, אשר עדותה המצולמת היא גם חלק מהתצוגה הקבועה במוזיאון. מבין המשוררים שקראו משיריהם היו ניצולי שואה בעצמם, וכן בני דור שני, כמוטי גלזר ואחרים, ואף בני דור שלישי כמיכאלה למדן.  היו משוררים מקהילות גולה שונות, החל מפולין רוסיה, גרמניה, ושאר ארצות מזרח ומרכז אירופה, מיוצאי קהילת סלוניקי, כדליס, מנפגעי האירגונים הנאציים בעירק, כהרצל חקק שקרא את שירו כשאימו, אם התאומים, לידו, וכן משוררים בני קהילות המזרח כגון יעקב יעקב ואחרים.
 
 זה היה אירוע ללא תקדים של קריאת שירה על השואה, על ידי המשוררים עצמם, ב"יד ושם". אחד אחד עלו המשוררים והגישו, כל אחד בסיגנוננו ובקולו, שיר משלהם. בסך הכל קראו משיריהם 23 משוררים, מהן גם שתיים שאינן חברות אגודת הסופרים אשר ביקשו להצטרף לסיור הסופרים והמשוררים. המשוררים שקראו את שירם הם: רחל אשרוב, רבקה לייפציג גולדשטיין,
יעקב יעקב, דלית בת אדם, עליזה ראובני, צביה פלץ פורר, יוסף כהן אלירן, לאה טרן, מרדכי גלזר, מרים עקביא, דליס, דליה גל אל גל, הרצל חקק, דליה אלבלינג, חניתה הלוי, חוה נתן, אדלינה קליין, מיכאלה למדן, רחל סיידוף, אביבה סרנה סגל, לאה נבנצל, וכאמור שתי משוררות שביקשו להצטרף לסיור אגודת הסופרים: נילי אמיר סגל ואביבה גולן.
 
נכתב ע"י מ.מ ו-מ.ע
 
תמונות מהסיור בקישור הבא:
 

הוספת תגובה  הדפסה

 

 
תגובות הגולשים
מאת : vmrxcs 19/04/2011 10:03:42 cymojq@trrodg.com
WcHy1O <a href="http://awllzrtivddi.com/">awllzrtivddi</a>, [url=http://tmtqwcupwwhn.com/]tmtqwcupwwhn[/url], [link=http://uskzqujgcmkg.com/]uskzqujgcmkg[/link], http://tzxrvcsfmdsk.com/

 
 כל הזכויות שמורות לאגודת הסופרים העברים במדינת ישראל  

Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים