סדנאות
  פעילות ילדים ונוער
  טורים אישיים
  מאמרים
  הודעות לעיתונות
  פרסים ותערוכות
  ספרים חדשים
  לזכרם

לקסיקון הסופרים

  אודות הלקסיקון
  דבר העורך
  אלפון
  חיפוש

מאזניים

  דבר העורך
  אודות מאזנים
  טופס הרשמה
  גיליונות מאזנים

חברים

  תנאי קבלת חברים
  תהליך ההרשמה
  טופס הרשמה
  זכויות חברים
  תעריפון מומלץ
  חדשות באגודה
  דרושים
סניפים
  סניף חיפה והצפון
 

מיזם הקורא העברי באמריקה    >>

תאריך : 14/06/2016
מאת : הנהלת האגודה

 
 
מיזם "הקורא העברי" באמריקה הוקם מתוך הצורך לשמר את השפה העברית לדור הבא שגדל בתפוצות. 
נירית גולדמן וליאור לוסטיג הינם הורים לשני ילדים חמודים בני 5 ושנה, ובשבילהם שימור השפה לילדיהם הוא ערך עליון – "איננו מעוניינים שבגלל שאנחנו בחרנו לגור מחוץ למדינת ישראל, ילדינו יגדלו ללא השפה והערכים שעליהם אנחנו גדלנו".

עקב כך שנתקלו בקשיים להשיג ספרים בעברית במחירים סבירים החליטו להקים ספריה קטנה לילדים תוך איסוף ספרים שלקהילה הישראלית בארה"ב אין לה כבר יותר צורך בהם – "לאט לאט המיזם החל לגדול ולגדול", מספר ליאור, "והתחלנו לקבל עשרות פניות של ישראלים שחוזרים לישראל או שעוברים למערב ארצות הברית, שציינו בפנינו שיש להם עשרות ספרים שיושבים אצלהם על המדף ומעלים אבק ושכואב להם הלב לזרוק.
 
כמו כן, למרות שבתחילה חשבנו על מיזם לילדים בלבד, ראינו שלמעשה כ 80 אחוז מהספרים שקיבלנו ומהספרים שהיו מבוקשים על ידי הישראלים הם דווקא ספרים למבוגרים, והתחלנו לאסוף גם אותם. הגענו למצב שכיום יש אצלנו כ 5000 ספרים! מהר מאוד נוצר הצורך להביא לציבור את האפשרות לחפש בין הספרים האלו בקלות ויעילות, אז הקמנו אתר שבו אנחנו מוסיפים לכל ספר תקציר, מקטלגים אותו לפי שם הסופר, ההוצאה, תגיות וכו' וניתן להכנס ולבחור ספרים בקלות.

היכן אתם מאכסנים את הספרים?
התחלנו באכסון הספרים בביתנו, ומהר מאוד הגענו למצב שהבית הפך לספרייה שלא ניתן לזוז בה, אז שכרנו מחסן, וכעת שניתן לחפש ספרים באינטרנט, אנחנו מביאים את הספרים שלא קיימים אצלנו בבית מהמחסן לפי ההזמנה.
 
האם לא מפריע לכם שאנשים מגיעים אליכם הביתה כל הזמן לחפש ספרים?
אנחנו כרגע מגבילים את ההגעה אלינו ליום ספציפי בשבוע – רביעי בערב, כאשר ההזמנה מתבצעת מראש באתר. כמו כן מירב הישראלים מעדיפים להזמין את הספרים בדואר – התחלנו שירות שבו ניתן לקבל את הספרים בדואר לכל רחבי ארצות הברית על ידי תשלום של דמי המשלוח בלבד בחיוב חודשי קטן וקבוע, בדומה לספריית הנטפליקס שהיתה פעם.
 
האם יש לכם כיוונים חדשים למיזם?
אנחנו כל הזמן קשובים לקהילה. לדוגמא התחילו לפנות אלינו סופרים מתחילים רבים מישראל שהדפיסו מאות ספרים, נתקלו בקשיים במכירתם, ומחפשים אפשרויות שיווק חדשות לספרים אלו. באמריקה קיימים כמליון ישראלים שצמאים לספרים בעברית, ולכן שדרגנו את האתר כך שיכלול מערכת מכירה דמויית איביי, וכל סופר יכול לפתוח מדף ספרים בחינם ולמכור את ספריו באופן ישיר לקהילה. הסופרים מקבלים חזרה 90 אחוז! מדמי המכירה, כאשר 10 אחוז הולכים למימון עלות התפעול והאכסנה של האתר. אין לתגמול שכזה אח ורע בישראל, כאשר באפשרויות הקיימות כיום לסופרים, הסופרים מקבלים הרבה הרבה פחות. הדבר קריטי במיוחד לסופרים מתחילים שמממנים בקושי רב את עלויות ההדפסה וההוצאה לאור.

עקב פניות רבות של ישראלים שמחפשים ספרים חדשים שרק יצאו, או שמעוניינים לרכוש את הספרים בלא הצורך להחזירם, אנחנו גם עובדים כרגע עם מו"לים מישראל על קניה מרוכזת של ספרים שהוזמנו ושולמו מראש ע"י Crowdfunding (קניה קבוצתית) באתר, וכך להוזיל את מחירי השילוח מישראל בצורה משמעותית ולהנגיש את הספרים לישראלים בארצות הברית במחירים דומים מאוד למחירם בישראל. הקוראים מזמינים את הספרים מראש, ולאחר הגעה למכסה מסויימת שנקבעה, אנחנו מבצעים הזמנה מרוכזת אלינו, ולאחר מכן שולחים את הספרים אישית לכל רוכש. כולם נהנים - הסופרים, הקוראים באמריקה וגם כמובן ההוצאות לאור שמוכרים יותר ספרים לשוק המתפתח אצלנו ומציעים לנו את הספרים בהנחות יפות. רבים מהמו"לים שדיברנו איתם נמנעו עד כה לעבוד עם השוק שלנו בדיוק עקב בעייית המשלוח – ראינו את הבעיה והחלטנו שהגיע הזמן למצוא פתרונות!

במהלך הזמן הסופרים שפרסמו באתר שאלו אותנו לגבי אפשרויות של מפגש בלתי אמצעי עם הקהילה בניו יורק, אז התחלנו לארגן מפגשים עם סופרים, כדוגמת המפגש הנפלא שהתקיים השבוע עם הסופרת והמשוררת סמדר שיר – אירועים אלו נקראים אירועי "עברית בכיף" למבוגרים.

סמדר שיר המקסימה העבירה ערב מרגש בו סיפרה על תהליך הכתיבה שלה, על מקורות ההשראה, סיפורי הילדות מימי בית הספר, מקורות השירים המקסימים ועוד ועוד. התגובות של אורחי הערב לא יכלו להיות יותר מפרגנות וכולם יצאו עם טעם של עוד ומחכים להפגש עם סמדר וסופרים נוספים שוב. באירוע הופיעה הזמרת המקסימה דור שגיא, עם נגנית הפסנתר המופלאה דנה הרץ, חולקו שוקולדים גורמה מבית מורן אטשטיין – דריזל, וכיבד אותנו בנוכחותו לא אחר מאשר קונסול התרבות של ישראל בארצות הברית, מר. אביעד עברי, שהגיע עם רעייתו, הצטרף איתנו לשירים הנפלאים ונשא דברים תוך שהוא מצדיע למיזם הנפלא שהקמנו שמקדם את השפה העברית – מר. עברי הזדהה במיוחד עם הצורך שלנו בשימור השפה לדור הצעיר שגדל בניכר, עקב כך שמשפחתו עברה עד כה 5 מדינות שונות! בזמן היותו שליח המדינה. כמו כן ציין שכשמו כן הוא – "קורא עברי" עם "הקורא העברי".

ברוח זו התחלנו כמובן בתוכנית לעידוד השפה העברית לילדים שנקראית "עברית בכיף" לקטנטנים, בא אנחנו מפגישים את הילדים עם "עברי הגמל", דמות מצחיקה שהגיעה מארץ ישראל, עליה רוכבת נירית המספרת (שגם מנגנת בסקסופון וחליל), בשעת סיפור אינטרקטיבית עם דפדוף תלת מימדי של הספר המוקרן לילדים, המחשה של הסיפור על ידי דמויות מצויירות, פירוטכניקה וקולות מצחיקים של "עברי הגמל" והדמויות בסיפור, ולאחר שעת הסיפור אנחנו מבצעים פעילות מקבילה של הפעלה בבצק שוקולד עם חברתינו הטובה מורן אטשטיין מדריזל שוקולד. לדוגמא, בפורים האחרון בצענו את הסיפור של "הביצה שהתחפשה", בא הכנו דמות של ביצה שמתחפשת תוך כדי הסיפור בעזרת הילדים, ולאחר הסיפור הקטנטנים עברו לחדרי הפעלה בהם הם קיבלו שקיות עם ביצי שוקולד ופרטי לבוש שונים כמו משקפיים, שיער וכו' וכל ילד יכל להפוך את הביצה לכל דמות שהוא מדמיין. הילדים וגם ההורים נהנו עד מאוד וקיבלנו תגובות נהדרות ורצון לעוד ועוד פעילויות שכאלו.
אנחנו כיום ממשיכים לפעול עם הקהילה ובתי הספר על תוכניות חינוכיות חדשות בנושאים מגוונים, ומבטיחים להמשיך לחדש.
 
מומלץ לבקר באתר בכתובת: www.hebrewreader.com ולהרשם לעדכונים השבועיים של ספרים חדשים שמצטרפים לספריה, אירועים, מדפי ספרים חדשים, מרכזי תרבות יהודיים חדשים ועוד ועוד, וכמובן לעשות לנו לייק לדף הפייסבוק שלנו שמתעדכן באופן תדיר עם עדכונים אלו בכתובת: https://www.facebook.com/HebrewReader

נתראה בקרוב במפגש הבא!הוספת תגובה  הדפסה

 

 
תגובות הגולשים
 
 כל הזכויות שמורות לאגודת הסופרים העברים במדינת ישראל  

Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים