סדנאות
  פעילות ילדים ונוער
  טורים אישיים
  מאמרים
  הודעות לעיתונות
  פרסים ותערוכות
  ספרים חדשים
  לזכרם

לקסיקון הסופרים

  אודות הלקסיקון
  דבר העורך
  אלפון
  חיפוש

מאזניים

  דבר העורך
  אודות מאזנים
  טופס הרשמה
  גיליונות מאזנים

חברים

  תנאי קבלת חברים
  תהליך ההרשמה
  טופס הרשמה
  זכויות חברים
  תעריפון מומלץ
  חדשות באגודה
  דרושים
סניפים
  סניף חיפה והצפון
 

ערב הזדהות עם שואת הארמנים    >>

תאריך : 26/04/2015
מאת : שרה אהרונוביץ קרפנוס

 
אגודת הסופרים העברים יזמה אירוע מיוחד שמחבר את הרובע היהודי והרובע הארמני, את המוזיאון היהודי והמוזיאון הארמני, את הגורל היהודי והגורל הארמני.

האירוע התקיים אתמול 20 באפריל 2015 בשעה 17.30 במוזיאון חצר היישוב הישן, רח' אור החיים 6, רובע יהודי, ירושלים. היוזמה התקיימה בשיתוף המכון הרומני ומוזיאון חצר היישוב הישן.
האירוע נערך לרגל מאה שנים לרצח העם שבוצע בעם הארמני במלחמת העולם הראשונה וגם לרגל הרומן של הסופר הארמני ורוזאן ווסגניאן, ''ספר הלחישות'', שיצא לאור בתרגום עברי ומתעד בצורה מרגשת את שואת הארמנים.

בעבר אישרה עצרת האו''ם את האמנה נגד הג'נוסייד (רצח עם), בעקבות הפגיעה בארמנים על ידי השלטון העות'מני.

אגודת הסופרים העברים כאגודה של אנשי רוח החשים חמלה ואמפתיה מול מעשי זוועה בעולם קמה כדי להביע הזדהות עם הסבל הארמני, וגם להצדיע לסופר הארמני ורוזאן ווסגניאן על ההישג הספרותי ועל התיעוד לסבל. הסופרים סיירו ברובע הארמני בהדרכת ג'ורג' חיניטיאן וראו את הבית ברובע הארמני שבו מסרו חיילי ישראל את כתב הכניעה לירדנים ב-‏1948. לאחר מכן התקיים אירוע קריאת שירים מפי משוררים, וקריאת קטעים מספרו של ווסגניאן. תוך כדי הארוע בוצעו שירים ע''י המלחין והזמר שלמה רון, שנושאם היה ''בית'' שכמובן התהדהדו עם המחסור שאפיין את שני העמים שנים רבות. החלק המוזיקלי הסתיים ב''יידישע מאמע'' בעברית.

בתום האירוע הוזמנו המשוררים ללשכתו של הארכיבישוף הארמני אריס שירווניאן, והוא סיפר על הטבח במשפחתו במלחמת העולם השנייה וקרא לעולם להכיר בטבח העם הארמני בידי הממשל העות'מני.

האירוע נעשה ביוזמת הרצל חקק, יו''ר האגודה ויו''ר ועדה למיזמים בלפור חקק כמחווה למלֹאת 100 שנה לשואת הארמנים: סיור ברובע ארמני ובכנסייה, הצדעה לרומן של הסופר הארמני ורוזאן ווסגניאן על הטבח בארמנים, קריאת שירים ושׂיחה עם הארכיבישוף הארמני.

תודה גדולה למוזיאון חצר הישוב הישן ולאורה פיקל צברי – אוצרת המוזיאון – שלא חסכה מאמצים לשוות כבוד הן למקום והן לאורחים ואף דאגה להפיק חוברת מן השירים שנכתבו לאירוע זה.
 
 
עטיפה

תמונה קבוצתית של הסופרים בתוך הרובע הארמני, צילמה תפארת חקק

הוספת תגובה  הדפסה

 

 
תגובות הגולשים
 
 כל הזכויות שמורות לאגודת הסופרים העברים במדינת ישראל  

Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים