סדנאות
  פעילות ילדים ונוער
  טורים אישיים
  מאמרים
  הודעות לעיתונות
  פרסים ותערוכות
  ספרים חדשים
  לזכרם

לקסיקון הסופרים

  אודות הלקסיקון
  דבר העורך
  אלפון
  חיפוש

מאזניים

  דבר העורך
  אודות מאזנים
  טופס הרשמה
  גיליונות מאזנים

חברים

  תנאי קבלת חברים
  תהליך ההרשמה
  טופס הרשמה
  זכויות חברים
  תעריפון מומלץ
  חדשות באגודה
  דרושים
סניפים
  סניף חיפה והצפון
 

חייו ומותו של המלך מוֹקטֶסוּמָה הגדול    >>

תאריך : 30/10/2014
מאת : דר אביבה ברושי

 

חייו ומותו של המלך מוֹקטֶסוּמָה הגדול

מאת ד"ר אביבה ברושי

ב-10 בפברואר 1519, יצא הקפיטן הספרדי הרננדו קורטס בראש משלחת בת 508 חיילים, עשר ספינות ו-16 תותחים, לכבוש את אדמת מקסיקו, להפיק ממנה את הזהב הטוב ולכפות על האינדיאנים הכופרים את "דת האמת", הלא היא הנצרות. ב-30 במאי 1522, בשנת 3 בית לספירת האינדיאנים, ביום 1 נחש, נפלה טֶנוֹצ'טִיטלָאן בירת מקסיקו, ועמה אבדה כל תרבות האָנָאהוּאַק – תרבות מופלאה ועשירה, ולא נותר לה זכר.

הספר חייו ומותו של המלך מוֹקטֶסוּמָה הגדול הוא רומן היסטורי, פרי מחקר מדוקדק, המתאר את ימיה האחרונים של מלכות האצטקים, ואת הטבח הנורא - טבח עם - שהתרחש במקסיקו הקדומה והביא לקצה של תרבות שלמה. על רקע האירועים ההיסטוריים נרקמים שני סיפורים מקבילים – סיפור אהבה עדין ומרגש בין הכובש הספרדי לנסיכה אינדיאנית, וסיפור ההתנגשות בין שתי תרבויות, שמביא באורח פרדוכסלי לידידות בלתי אפשרית בין המלך הדגול לכובש האכזר.

בעת ההיא ממלכת האצטקים שלטה ביד רמה על 371 שבטים ומדינות, מהאוקיינוס האטלנטי עד לאוקיינוס השקט. כיצד הצליח קורטס עם חמש מאות חייליו, מותשים מן המסע הממושך בים, בלי להכיר את תנאי המקום וללא ידיעת השפה, להכניע תוך זמן קצר להפליא את הממלכה האדירה? מי שעמד מולו היה צבאו המיומן של המלך מוֹקְטֶסוּמָה השני, המכונה מוֹקְטֶסוּמָה הגדול, עם יותר מעשרים אלף חיילים חמושים בחניתות וברמחים – צבא אשר כבש את כל מדינות האזור בשורה של מסעות מלחמה ונחל ניצחון בכולם, עד שנכנע כמעט באפס קרב לפני הספרדים. לפנינו אחת התעלומות הגדולות שידעה ההיסטוריה, ואחת הפרשיות הטראגיות ביותר בדברי ימי העולם.

ספרה של ד"ר ברושי מציג נקודת ראות חדשה ומקורית, הקשורה בדמותו המיוחדת של גיבור הספר, המלך מוקטסומה ה-2 – "מלך המלכים", חצי-אל, לוחם נועז, איש דת והוגה דעות. במקום לשלוח את חייליו המיומנים לתקוף את הפולשים ולהשמידם, הוא ביקש להבין אותם ואת דרכיהם. ה"תרבות" החדשה שהביאו עמם – רובים ואבק שריפה במקום חניתות וחצים - סקרנה אותו, הדת החדשה משכה את לבו. בכל מהלכיו נהג בפתיחות ובסובלנות, ודווקא מהלכים אלה הם שהביאו את החורבן עליו ועל עמו. הספר מסתיים בקינה נוגעת ללב:

"ורק לפעמים, במחוזות נידחים, בלילות ללא ירח, עוד יספר סב לנכדיו על חכמתו וצדקתו של מוקטסומה השני, מלך גדול ואומלל, שאהב את עמו והביא לחורבנו."

"חייו ומותו של מוקטסומה הגדול" משלב עובדות ומסמכים היסטוריים עם עלילה בדיונית. העלילה מתרחשת בזמן נתון (ראשית המאה ה-16) ובמקום נתון (אמריקה התיכונה), אולם המסרים המובעים בו, לדאבוננו, נשמעים כל כך אקטואלים לזמננו ולמקומנו.

ספר זה הוא מניפסט נגד אי-הסובלנות, צרות האופקים והאכזריות באשר הם. עם זאת יש בו אמונה גדולה באור ובטוב שבנפשו של כל אדם.


הוספת תגובה  הדפסה

 

 
תגובות הגולשים
 
 כל הזכויות שמורות לאגודת הסופרים העברים במדינת ישראל  

Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים