סדנאות
  פעילות ילדים ונוער
  טורים אישיים
  מאמרים
  הודעות לעיתונות
  פרסים ותערוכות
  ספרים חדשים
  לזכרם

לקסיקון הסופרים

  אודות הלקסיקון
  דבר העורך
  אלפון
  חיפוש

מאזניים

  דבר העורך
  אודות מאזנים
  טופס הרשמה
  גיליונות מאזנים

חברים

  תנאי קבלת חברים
  תהליך ההרשמה
  טופס הרשמה
  זכויות חברים
  תעריפון מומלץ
  חדשות באגודה
  דרושים
סניפים
  סניף חיפה והצפון
 

הספד לחיים חפר    >>

תאריך : 19/09/2012
מאת : הרצל חקק

 

משורר התקומה והחלום הציוני
הספד על מותו של המשורר חיים חפר

מאת: הרצל חקק, יו"ר אגודת הסופרים העברים
 
בצער רב וביגון כבד מאד קיבלנו את הבשורה על מותו של חיים חפר משורר בלתי נשכח של דור תש"ח, קולה האמיתי של ישראל לכל אורך שנותיה, קול שביטא את חלומותיה ומלחמותיה.
חיים חפר, חתן פרס ישראל, ואת זכרו לא נשכח. חפר נולד בשנת 1925 בפולין בשם חיים פיינר להוריו יששכר ורבקה פיינר. עם הוריו עלה לארץ בהיותו בן 11, וכבר בנעוריו נרתם לחזון הציוני ולחלוציות, הן כלוחם, והן כמבטא את חבלי הקמתה של המדינה: בנעוריו היה חניך במחנות העולים, שם החל לפרסם את פזמוניו הראשונים. את שירת חבריו ביטא בצלילות, וזכינו לשיריו כבר בימיו הראשונים כלוחם. חפר שירת בפלמ"ח ועשה רבות בהברחתם ארצה של מעפילים.
כיום כאשר באים לתאר את הזמר העברי ואת סיפור התקומה – קשה לעשות זאת ללא שירים מיתולוגיים כמו "שושנה שושנה או השיר על  "רותי" ("לי כל גל נושא מזכרת") ו"זמר לספינה" (שקיעה נוגה) – שירים נצחיים, שנותרו כאנדרטאות לכל ספינות המעפילים.
איך נוכל לזכור את מלחמת תש"ח ללא השיר "יצאנו אט" או ללא השיר "סובב לו סובב הפינג'אן". חפר היה המייסד של  להקת "הצ'יזבטרון", להקת הזמר של הפלמ"ח, ואנו זוכרים עד היום את שיריו שהפכו לסמלים של עצמאותנו:  "הפרוטה והירח", "הקרב האחרון", "היי הג'יפ" ואחרים.  גם בשיריו הקלילים חשנו את כובד השעה, את כובד התקופה ופעמיה. הספרות העברית תמיד ידעה ללכת בקו הראשון, לבטא את רחשי לב העם, את דופק הזמן.
את ספריו ננצור בלבבות:  "תחמושת קלה", שם לוקטו פזמוניו מתקופת הצ'יזבטרון – וכמובן "ילקוט הכזבים", וכמובן, תרומתו לתיאטרון – "ההצגה "תל אביב הקטנה" ועוד.
לאורך כל שנות המדינה ליווה אותנו חפר בפזמוניו – והמלים שלו הפכו לסיפור תקומתה והתפתחותה, לסיפור ההווי והחיים של המדינה הצעירה: שירי התרנגולים ("שיר השכונה", "הכול זהב", "השמלה הסגולה", "האם אמרו לך פעם"). שיריו ביטאו מציאות ועיצבו דרך:  שירים ששוררו את חלומותינו ואת כאבינו: "ערב במסחה", "איזה יום יפה", "אין כמו יפו בלילות", "האיש מן הבקעה",  "הימים האחרים" ועוד.
חפר ייזכר כמובן גם כמתרגם מחזות, כותב תסריטים – ועל יצירותיו זכה בפרסים רבים: פרס ישראל לזמר העברי, פרס אקו"ם על מפעל חייו כמשורר. שמו יישאר לעד חקוק בפנתיאון הספרות העברית והזמר העברי. אגודת הסופרים העברים שולחת תנחומיה למשפחה ולכלל סופרי ישראל.
 
 
יהי זכרו ברוך.
 
 


הוספת תגובה  הדפסה

 

 
תגובות הגולשים
 
 כל הזכויות שמורות לאגודת הסופרים העברים במדינת ישראל  

Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים