סדנאות
  פעילות ילדים ונוער
  טורים אישיים
  מאמרים
  הודעות לעיתונות
  פרסים ותערוכות
  ספרים חדשים
  לזכרם

לקסיקון הסופרים

  אודות הלקסיקון
  דבר העורך
  אלפון
  חיפוש

מאזניים

  דבר העורך
  אודות מאזנים
  טופס הרשמה
  גיליונות מאזנים

חברים

  תנאי קבלת חברים
  תהליך ההרשמה
  טופס הרשמה
  זכויות חברים
  תעריפון מומלץ
  חדשות באגודה
  דרושים
סניפים
  סניף חיפה והצפון
 

הנגשת ספרים לעיוורים ולדיסלקטים    >>

תאריך : 19/09/2010
מאת : שמואל לדרמן

 
פניה אישית של מר שמואל לדרמן המבקש להעלות מודעות הסופרים לנושא הנגשת ספריהם לעיוורים ודיסלקטים

31.8.10
לחברי אגודת הסופרים העברים שלום וברכה,
 
שמי שמואל לדרמן, אב לתאומים (טל ורועי) בני 21 – שניהם עיוורים. שניהם סיימו שנה שנייה של שירות לאומי ולקראת לימודים אקדמאיים.
 
כמרבית העיוורים גם ילדַי ממוחשבים, והם גולשים באינטרנט, מחליפים מיילים ולוקחים חלק בצ'אטים, כמו כולנו. הם עושים זאת באמצעות צג ברייל המחובר למחשב שלהם. וכמונו, הם יכולים ורוצים להשכיל ולקרוא. כל שדרוש להם ולכלל העיוורים כדי לממש את הצורך הבסיסי הזה הוא שנעמיד לרשותם ספרים בפורמט דיגיטלי מתאים.
 
לצערי, הספרייה לעיוורים מדפיסה בברייל או מקליטה פחות מ-5% מכלל הספרים שרואים אור בישראל. למעלה מ 95% מן הספרים נותרים מחוץ להישג ידם של עיוורים – זאת אף שהטכנולוגיה בת-זמננו מאפשרת להנגיש לעיוורים כמעט כל ספר, בעלות אפסית. זהו פשוט עוול – מצב שמחייב תיקון.
 
לפני כחצי שנה  הקמתי אתר מיוחד לעיוורים המאפשר קריאה מקוונת. האתר אינו למטרת רווח, כל מטרתו היא לספק לאוכלוסייה זו שירות חיוני – בחינם. אתרים רבים מסוג זה מופעלים בארצות-הברית, שבה מוסדרת ההנגשה הדיגיטלית בחוק. בישראל, האפשרות להנגיש ספרים באופן זה תלויה ברצונם הטוב של מו"לים וסופרים – בנכונותם להשתתף במיזם שאינו מסחרי, מתוך תחושת מעורבות חברתית ואחריות ציבורית.
 
האתר הוא סלקטיבי: רק עיוורים, או דיסלקטים המשתמשים בתוכנת text-to-speech, מקבלים הרשאת כניסה אליו. האתר מאפשר להם לקרוא ספרים מן המסך, בפורמט שמותאם במיוחד להם (אף אדם רואה לא יבחר לקרוא ספר באופן זה). חל עליהם איסור מפורש להעתיק את החומר או להדפיסו, ואם מישהו מנסה לבצע פעולה כזו הוא מאבד את הרשאת הכניסה שלו. כך נשמרות זכויות היוצרים – ובהקפדה מלאה. כתובת האתר: http://forblindreaders.co.il
 
האתר מעלה ספרים רק לאחר שקיבל אישור מן ההוצאה-לאור.
 
הוצאות אחדות כבר נענו לפנייתי והסכימו לתת ספרים לאתר, וביניהן כרמל, נהר,הקיבוץ המאוחד / ספרית פועלים, מאגנס, דני ספרים, אחיאסף ועוד. היו הוצאות נוספות שהביעו נכונות לשתף פעולה עימנו ולמסור לנו ספרים – בתנאי שהסופרים יתנו את הסכמתם לכך. ולשם כך אני פונה אליכם.
 
כל אחד מכם נקרא להחליט האם הוא מוכן שספריו יונגשו לעיוורים באופן זה. הסכמתכם איננה מחייבת את ההוצאה לאור, אך היא תעודד את הוצאת הספרים שלכם להיענות, בידיעה שהדבר נעשה באישורכם המפורש.
 
כיום קבוצה גדולה של אנשים, שגם כך מתמודדים עם מגבלה לא פשוטה, אינה יכולה לקרוא את מרבית הספרים שרואים אור בישראל. בכך נמנעים מהם הן חוויית הקריאה (אחד מתחומי התרבות והדעת הבודדים שהם יכולים לחוות בצורה מלאה), הן הרחבת הדעת הנובעת מכך, והן ההשתתפות המלאה והשוויונית בחיי החברה. אפשר לשנות זאת, ואפילו בקלות – אם רק תסכימו.
 
לפי הצעתו של מר מיטלמן מנכ"ל האגודה, מצורף טופס פנייה מטעמכם להוצאה לאור שבה רואים אור ספריכם. בטופס זה תוכלו להביע את הסכמתכם למסור ספרים שלכם לאתר העיוורים, ואת רצונכם שההוצאה שלכם תאפשר זאת – בכפוף כמובן להתחייבות חתומה שלי להשתמש בספרים אך-ורק לצורך הנגשתם. מאוד אודה לכל מי שימלא טופס זה, ישלח אותו להוצאה לאור שלו ויודיע לי על כך במייל. התודה אינה רק בשמי, אלא בעיקר בשמם של עיוורים ודיסלקטים המבקשים להיות חלק מן הציבור הקורא בישראל.
 
אתם מוזמנים לפנות אלי בטלפון 052-4515023 או בכתובת lederman3@012.net.il

תודה ושנה טובה,
שמואל לדרמן

להורדת טופס פנייה לחלצו כאן

הוספת תגובה  הדפסה

 

 
תגובות הגולשים
מאת : irubkk 19/04/2011 10:02:05 jvbyaq@mxbolg.com
RS4Bvc <a href="http://vznktpiofspn.com/">vznktpiofspn</a>, [url=http://fwifohvdgxlv.com/]fwifohvdgxlv[/url], [link=http://vrjqnmhjihsd.com/]vrjqnmhjihsd[/link], http://qdjdobmdhhhn.com/

מאת : esouumfcbig 19/04/2011 10:06:15 klgpsa@ydtddv.com
L8uBaZ <a href="http://bjfbumaohllb.com/">bjfbumaohllb</a>, [url=http://eyrqpvzytuen.com/]eyrqpvzytuen[/url], [link=http://metqlfrqevhf.com/]metqlfrqevhf[/link], http://kiqqoqkyeocg.com/

 
 כל הזכויות שמורות לאגודת הסופרים העברים במדינת ישראל  

Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים