סדנאות
  פעילות ילדים ונוער
  טורים אישיים
  מאמרים
  הודעות לעיתונות
  פרסים ותערוכות
  ספרים חדשים
  לזכרם

לקסיקון הסופרים

  אודות הלקסיקון
  דבר העורך
  אלפון
  חיפוש

מאזניים

  דבר העורך
  אודות מאזנים
  טופס הרשמה
  גיליונות מאזנים

חברים

  תנאי קבלת חברים
  תהליך ההרשמה
  טופס הרשמה
  זכויות חברים
  תעריפון מומלץ
  חדשות באגודה
  דרושים
סניפים
  סניף חיפה והצפון
 

הייתי במרתון שירה פרוע בבית הסופר מאת אורה עשהאל    >>

תאריך : 06/01/2010
מאת : בית הסופר קפלן 6

 
אורה עשהאל היתה במרתון שירה פרוע ב -29 בדצמבר בבית הסופר וכתבה
 
 
"מרתון השירה" של "מאזנים" באגודת הסופרים העבריים, לקראת 2010
                               אורה עשהאל
 
מרתון השירה מהווה מסורת באגודת הסופרים. זכורים לי ערבי הקראת שירה וג'אז אל תוך הלילה, שנערכו ב'בית הסופר' בהנחיית משה בן שאול, עורך מאזניים לשעבר, שהלך מאתנו. אירועים טבולים בבירה ובנגינה צעירה וסוערת. מסורת זו, של הקראת שירה, שלצורך חשיפת מקורותיה, מימי ביאליק וטשרניחובסקי, יש צורך בהזדקקות לתיעוד, ממשיכה עתה  ומנצחת עליה העורכת הנוכחית של כתב העת "מאזניים", הסופרת ציפי שחרור. לאחר המרתון הקודם שהיה מאוד מוצלח, הגעתי עם ציפיות למרתון של אמש, שעתה גם הוא 'הקודם'....
לאחר שחזרתי אמש בסביבות השעה 2 לפנות בוקר לביתי, אני טעונה כל כך עד שברצוני לשתף את ידידי הסופרים-משוררים וקהל הקוראים לגבי החוויה הנפלאה הזו של מרתון השירה.
האולם היה מלא מפה לפה וכותבים הסתובבו במרפסת המקורה ובמבואות האולם, מחוסר די מקום לישיבה. כנראה שנגיע לכך שתהיה הגברה וישמעו את ההקראה והמוסיקה, בעתיד, גם מעבר לאולם עצמו. או אולי אף ימלאו שני אולמות בו זמנית..מי יודע. ההיענות הייתה ענקית, הדבר ניכר היה בהרשמה המוקדמת למרתון שהופיעה ומופיעה באתר אגודת הסופרים.
באולם נכחו משוררים ותיקים והרבה כותבים צעירים במרווח גדול של גילאים. היו מבני שני המגדרים, לא ספרתי אבל ניכר היה שיווי משקל נכון בין גברים לנשים. האווירה הייתה נפלאה. הייתה תחושה של ביחד והמון הקשבה. ציפי עודדה את הקוראים לשתות יין אדום, שהיה בשפע וכל המערך של ההגברה, הישיבה, הבמה והתאורה היה מוקפד ופעל היטב.
קטעי המוסיקה הוסיפו מאוד, משירה עם מוסיקת רקע של להיטים ועד נגינה בגיטרה, המלווה לעיתים בהקראת שירה. כך היה, בפתיחה, כאשר המשוררת חגית גרוסמן קראה שירה נשיית אירוטית מאוד, בליווי מנגן הגיטרה אופיר. הקראה, זו, שפתחה את הערב, הייתה בבחינת קריאה אמנותית והשרתה על כל המרתון.
היות והיו עשרות קוראים, לא אוכל להתייחס לכולם, אולם ברצוני לשתף אתכם במספר דוגמאות. אסתר אייזן הגיעה עם כובע אדום ושני שירים חדשים, האחד הסתיים ב"שפעת החזירים" והשני הכיל מוטיבים של "מולן רוז', אדום, וביריות שחורות" ובכך התחברה שירתה להקראות המאוד צעירות, גם בגיל, של שירה חושפנית. בתו של אנדד אלדן, מבארי, אשכר אלדן שהיא משוררת המוכרת במיצגים שלה, קראה שיר של אנדד ושני שירים שלה שהאחד מהם הוקדש לאחותה שנפטרה לאחרונה. זה היה מעמד מרגש במיוחד. אביגדור גונן, מרחובות, קרא שני שירים קצרצרים, שאהבתי מאוד, האחד מהם: "כלם עוסקים בפירורים של כלום \ אך אנו \ אשר פעם רצינו \להזיז את העולם \ הפשלנו שרוולים \מכושים, טוריות –\ והיינו כמו האיש \ אשר למחרת המצאת הגלגל \ נשאו על כתפו – \ ונגשנו לעסוק \ בפרורים של כלום". אביגדור גונן הגיע מרחובות. איווט נחמיה מסינס, הגיעה מהדרום, מקיבוץ ליד מיתר, והשמיעה שיר, באנגלית, הקורא לשלום. איווט משתתפת בסדנא המשותפת לנשים ישראליות ופלסטיניות העוסקות בפיתוח מוצרים ושיווקם ותוך כדי כך יוצרות קשרים בינאישיים עמוקים וגישור לשלום. הגרפולוגית מיכל דורון קראה, וכן פנינה עמית, מספרה החדש. אורנה רב הון, שעיסוקה בקבלה משתקף בכתיבתה ולאחרונה כותבת שירים בהשראת פרשת השבוע, השמיעה שיריה האחרונים ובכך שוב נפתח מרחב אל משהו שונה. כך שישבנו יחד, יותר מארבע שעות תמימות והאזנו זה לזה תוך הפריה הדדית. ציפי שחרור הנחתה בחום ונתנה לקוראים הרגשה של בית, על הבמה ואף שיתפה אותנו בשניים משיריה מתוך ספרה המכנס את כל שירתה עד כה. המוסיקאי אדם הפטר הנעים לנו בשירה בלווי הגיטרה וסיים את הערב בצורה חגיגית
לאחר ששיתפתי אתכם בחוויות האירוע, בו קראתי, כהרגלי במרתונים של שירה, שירים קצרצרים ופרועים, ברצוני לשתף אתכם במספר הרהורים.
ידוע לעוסקים אצלנו בספרות היפה, שהסופרים התפלגו לשני ארגונים. נוהגים אף לנאץ את בית הסופר ולטעון שהמבנה ישן, שאין קהל בערבים הספרותיים ועוד כהנה. ברצוני, כבת בית בארגונים ובחוגים הספרותיים בישראל לאורך העשור האחרון, להעמיד את קוראי על מספר טעויות.
ראשית לכל, אשתף אתכם בכך שאני חשה חובה לעצמי לרשום רשימה נוספת, או אולי שתי רשימות, בעניין הפילוג, וכן בעניין האירועים הספרותיים בבית הסופר. למשל, לתת לכולנו את ההרגשה הנפלאה, החמה, של התכנסות והתרפקות בבית שאינו ממין 'מגדל בבל' שלנו בתל אביב שבעקבות שנחאי של גורדי השחקים והנירוסטה. בית הסופר על שם שאול טשרניחובסקי, ששופץ לצרכי היום-יום שלנו, הסופרים, ומהווה עבורי 'בית שני'.
 אכתוב כאן, לסיום, מספר מלים בעניין השני, של אירועי אגודת הסופרים.
מרתון השירה הוא אך ורק דוגמא אחת מהמגוון של הסדנאות והאירועים המתקיימים בבית הסופר. התרשמתי מאוד מפתיחתה, הקצרצרה, של ציפי שחרור, למרתון. "אני אוהבת שירה." כך אמרה, והכניסה את המתכנסים לאווירה של אהבת הקראה והקשבה לשירה. משוררים, הן ותיקים והן צעירים, המדירים עצמם מאירועים מסוג זה ואחרים, כורתים את הענף שהם יושבים עליו. הם מחבלים בקשר שלהם לזרימת השירה ולנביעתה. במרתון אמש קראה יערה בן דוד שירתה שהיא תמיד בשפה גבוהה ובמטפורות חזקות.  יונתן אנוש, המעדיף קריאה אמנותית בפני קהל, על הוצאת קבצי שירה, גיוון את המרתון בשירים המתחברים אל רחובות תל אביב, אל אהבה לערבייה. כך זכינו לערב מגוון, חם, חברי, מפרה, נינוח, מוסיקלי, ארוטי, המכניס אותנו לשנת 2010 בחוויה שת כותבים וחווים. מי שהדירו רגלם מהמרתון לא שמעו, טעמו, הריחו, הם לא ראו בעשיית השירה הישראלית העכשווית שחלה אמש. קטיה שורצמן שלנו קראה שירים ומצלמתה, בין שאר המצלמות, הבזיקה. אני מקווה שפרידה רפאל, אשר בצוות בית הסופר,  שבלעדיה ערב זה לא היה מתממש, תוסיף תמונות לרשימתי זו, תוך הכנסתה לאתר האגודה. ותודה כמובן למשה מיטלמן, המנכ"ל ולאלון אשר על הבית. זו הייתה הפקה מצוינת.
 
 

הוספת תגובה  הדפסה

 

 
תגובות הגולשים
מאת : יצחקי משה 01/02/2010 08:35:12 itzhak2@012.net.il
השיר המצוטט "פרורים של כלום"-נשמע טפשי בנאלי....יתכן שבאוירה המחשמלת של הערב ,כל שיר,וגם גרוע, הרטיט....

מאת : אורה עשהאל 08/11/2010 17:10:09  
באשר ל"פרורים של כלום" אביגדור גונן חידד את השפל שבעשייה העכשווית. לעומת האידיאולוגיה של פעם... הנה אנו עוסקים בקטנות. אני מעריכה את שירתו הממוקדת.

מאת : kflkfqie 22/07/2011 09:00:57 dfomth@dzrave.com
CNnkVh <a href="http://hpgwuvorwgmt.com/">hpgwuvorwgmt</a>, [url=http://fyjqgnhkhgtb.com/]fyjqgnhkhgtb[/url], [link=http://uhwpwcsreerv.com/]uhwpwcsreerv[/link], http://adqlwgrvjckk.com/

 
 כל הזכויות שמורות לאגודת הסופרים העברים במדינת ישראל  

Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים