סדנאות
  פעילות ילדים ונוער
  טורים אישיים
  מאמרים
  הודעות לעיתונות
  פרסים ותערוכות
  ספרים חדשים
  לזכרם

לקסיקון הסופרים

  אודות הלקסיקון
  דבר העורך
  אלפון
  חיפוש

מאזניים

  דבר העורך
  אודות מאזנים
  טופס הרשמה
  גיליונות מאזנים

חברים

  תנאי קבלת חברים
  תהליך ההרשמה
  טופס הרשמה
  זכויות חברים
  תעריפון מומלץ
  חדשות באגודה
  דרושים
סניפים
  סניף חיפה והצפון
 

שיר ושירה מאת אורה עשהאל    >>

תאריך : 22/09/2009
מאת : אורה עשהאל

 

 

שיר ושירה
בפרוס שנת התש"ע הושקה תערוכת יצירות ספרותיות "חלון ראוה לשירת אמונה ותפילה" בבית הסופר ע"ש שאול טשרניחובסקי בתל אביב, מקום משכן אגודת הסופרים העבריים.


בפתיחה נשאו דברי ברכה והוקראו שירים שנבחרו לתערוכה. הרב הראשי לת"א יפו, ישראל מאיר לאו שליט"א, נשא דברים חגיגיים. ראשית דבריו הוקדשה להאדרת השירה בתנ"ך. הוא הרבה לצטט והקהל הרב, שגדש את האולם המבואות והגן, חוה דרכו את הבושם הנפלא של השירה התנכית.

את הציטוט לווה בדברי מדרש משלו. כבר בתחילת דבריו התייחס אל השירה הראשונה בכתובים, שנשא למך בפנייתו אל נשותיו עדה וצלה. הרב הוסיף וציין את חכמתו של למך שהחזיק בשתי נשים.

האחת שהייתה, לדברי הרב, "צל" ונמצאה בבית, היא שעבדה ודאגה לצרכים... ואילו השנייה הייתה  "עדי" ושמשה ליציאה בציבור...
בשיא דבריו ובהתלהבות יתרה תוך שהוא מצטט את דברי משה האחרונים, התייחס אל "שירה" ו"שיר". הוא אמר שהתנ"ך מלא שירה – לשון נקבה, שהרי הנקבה כל הזמן מתחדשת: בהריון, בלידה בהנקה. שירה היא איפה לשון הנקבה.
הוא אף הפליא ואמר ש"דמה הופך לחלב" ובמטפורה זו אכן נשא בעצמו דבר שיר. הרב המשיך וציין שהנקבה, המשתנה, היא ושירתה מייצגות את העולם הזה, לעומת זאת הגבר, שגופו אינו עובר שינויים, מייצג את העולם הבא.


דבריו של כבוד הרב עוררו אצלי גל של מחשבות. הראשונה: היות האות ה' המסמלת את השם הקדוש במילה שירה כאשר היא משלימה את המילה שיר ומעלה אותה למעמד של קדושה. כבר נחה דעתי שהרי  אני הנני נקבה.

דברי כבוד הרב עוררו אצלי תמיהות שהרי העולם הזה הוא החיים והעולם הבא הינו מעבר למות.
לא ירדתי לפשר כוונתו של הרב בהבחנתו בין "שירה" ו"שיר" ואני חשה שהדברים מחייבים ליבון.
כבר בישיבה הראשונה של וועד אגודת הסופרים העבריים, אושרה הקמת וועדה לספרות ומגדר ואני  עומדת בראשה.

כאשר יזמתי הקמת הוועדה, בעקבות אירועים רבים באגודת הסופרים העבריים בהם נתקלתי באי הבנות, חוסר דיוק ואף חוסר ידע לגבי מושג המגדר, ההתייחסויות אליו במאה העשרים ואחת והקשר בין ספרות ומגדר, לא תיארתי לעצמי שהרב הראשי לת"א יפו בכבודו ובעצמו יפתח את הדיון בנושא חשוב זה תוך ציטוט ספר הספרים ותוך נגיעה בלב לבם של הדברים.

אני שואלת עתה את עצמי " מי מהן יפה יותר צילי או גילי, זו או זו"... בציטוט חפשי זה משירת ח.נ. ביאליק לילדים, ובמחשבות אודות שיר ושירה, גבר ואישה, הריני פותחת את הדיון בנושא ספרות ומגדר מלב לבו של השיח העברי: ספר הספרים.
מאחר שהאירוע, כדרכם של אירועים אלה, היה עמוס ורב משתתפים, ומאחר שהרב, בערב האמור שחל בתום צום גדליה, ומיד לאחר ראש השנה, בלב לבם של ימי הסליחות, מיהר לדרכו ולשאת דברים בעוד מספר אירועים חשובים, ברור שהדברים נותרו תלויים ועומדים ומצפים לפולמוס.

אנו נשמח להמשיך וללבן את הסוגיות החשובות שהעלו במדרש שנישא בפתיחת שנה זו.
שנזכה לשנת יצירה פורייה והבהרות נכונות.
                                                                                            אורה עשהאל
                                                                                          
 

הוספת תגובה  הדפסה

 

 
תגובות הגולשים
מאת : נילי אמיר-סגל 12/10/2009 20:43:18 nilial3942@gmail.com
אורה יקרה אהבתי מאוד את התייחסותך לאות ה' בסיום "שירה", וכרמז לשם השם. זהו רעיון מבריק ומרתק. אשר ליצר ויצירה גם כאן יש אולי רמז לרוחניות לעומת ייצריות ארצית. אבל הרי "מיטב השיר כזבו" ועל שירה לא נאמרו דברים מעין אלה...מעניין מדוע ולמה... ממני נילי

 
 כל הזכויות שמורות לאגודת הסופרים העברים במדינת ישראל  

Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים